Technika

Humanoidní roboti


Nezastavitelný pokrok

Jistě znáte hru od slavného českého spisovatele Karla Čapka s názvem R.U.R., protože popisuje, jak umělí lidé zahubí lidstvo a sami začnou vládnout naší planetě. Právě tento spisovatel vymyslel české slovo robot, které se používá celosvětově. V tehdejší době byl takový stroj spíše takovou vizí do budoucna, ovšem nyní se stává skutečností, přičemž můžete je i potkat a o mnohých se dá říct, že už teď jsou na vyspělé úrovni. Vývoj samozřejmě pokračuje, takže se můžeme těšit na budoucnost, která ukáže, co všechno dokáží a jak nám usnadní práci.

člověk a robot

Asi nejzajímavějším typem jsou humanoidní roboti, protože stavbou těla vypadají jako skutečný člověk, akorát mají třeba lepší pohyblivost kloubů, takže někteří dokáží i kousky, při kterých bychom si něco vykloubili a polámali. Jaký to má význam pro lidstvo? Možností je více, ovšem hezkým příkladem je vykonávání namáhavé a případně nebezpečné práce za lidi.

Umělá inteligence

I když zažívá až v dnešní době velký zájem a využití, tak už tu je s námi desítky let. Ovšem až nyní se dokáže učit a dále rozvíjet, což její využití posouvá o mílové kroky kupředu. Například takový ChatGPT je velmi užitečný i pro běžné lidi, protože Vám dokáže říci informace ze všech možných oborů, pomůže spočítat příklady a vysvětlí i náročnou látku. Samozřejmě se nejedná o dokonalou technologii, takže je dobré informace si ověřovat. Lidé pracující v IT zase můžou využít toho, že dokáže napsat počítačový kód.

kybernetický mozek

Propojení umělé inteligence a humanoidního robota je budoucností, přičemž takový stroj se bude moci učit novým věcem a ve spoustě případů je používat jako člověk. Samozřejmě s takto rychlým vývojem možností těchto strojů je nutné zvyšovat také bezpečnost, abychom se nemuseli obávat, že to dopadne jako ve slavném díle R.U.R., jehož byl zmíněn na začátku. Naopak humanoidní roboti můžou být obrovští pomocníci nejen v průmyslu.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Humanoidní roboti