Technika

Proč se dnes technologie rozvíjí takovým tempem


Dnešní dobu lze bez nadsázky označit jako technologickou. Nové vynálezy se na trhu objevují velmi rychle, a navíc často ani nevíme, kolik jich je vyrobeno například pro armádní účely a o kterých veřejnost z pochopitelných důvodů nemá ani tušení. To vše bereme jako samozřejmost, a proto se často ani nezamýšlíme nad tím, čím je tento překotný vývoj způsoben. Pak však ani nemůžeme pochopit, proč postupujeme v tomto oboru v tak rychlém tempu, a co to pro nás může do budoucnosti znamenat.

 

technologický pokrok

 

Je pravdou, že zde hraje roli více faktorů, tím největším jsou však bezesporu peníze. Čím více je totiž daný obor financován, tím více pokroku v něm vidíme. A v tomto ohledu jsou soukromé firmy mnohem lepší, než vlády. Ty se totiž musí soustředit na více oborů, zatímco majitelé firem mohou dát všechny peníze do jednoho projektu. To je také důvod, proč v současné době většina vynálezů pochází ze soukromých společností.

 

Dále je to také fakt, že takzvaně pokrok plodí pokrok. Jednoduše řečeno, z nových vynálezů vznikají stále nové, neboť nové technologie se stále rozšiřují. V podstatě se tak vytváří stále se rozšiřující spirála, která tento pokrok stále více zrychluje. Není tedy divu, že nové vynálezy vznikají stále rychlejším tempem.

 

i tiskárny jsou čím dál složitější

 

Je však otázkou, zda je takovýto překotný vývoj dobrý. Je totiž jasné, že spolu s ním přichází i mnohé problémy. Tím prvním je fakt, že lidé mají často problém se novým věcem tak rychle přizpůsobovat. Navíc jsme v podstatě nuceni si neustále kupovat nová zařízení. Jistě, tím se udržuje v chodu ekonomika, avšak pro běžného člověka to není zrovna ideální situace.

 

Také je tu fakt, že nemáme vůbec čas těmto novým technologiím řádně porozumět. Proto také mohou být lépe zneužity proti nám, nehledě na fakt, že si je již nemůžeme opravit sami, přičemž odborná oprava stojí peníze. Je tedy jasné, že ačkoliv nám tento pokrok rozhodně usnadňuje život, jenení pochyb, že nás také stojí peníze. Záleží pak na tom, co je pro nás důležitější.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Proč se dnes technologie rozvíjí takovým tempem