Nákupy

Procvičujte na schodišti vaše dolní končetiny


Máte doma schodiště, nebo o jeho výstavbě teprve uvažujete a vybíráte vhodnou stavební firmu, která se touto činností zabývá? Jistě vás tu bude zajímat jejich provedení z hlediska funkčnosti i estetiky, ale na co byste měli zároveň myslet, je neponechávat schodiště ležet ladem. Schody totiž patří k nejúčinnějším pomůckám, které vašemu tělu i vaší duši dodají, co potřebujete. Je všeobecně známo, že chůze po schodech podporuje dobrou náladu, protože se díky rychlému prokrvení největších svalových skupin – dolních končetin – velmi rychle uvolní do krevního oběhu hormony štěstí endorfiny.

chlapec na schodech

Stehenní a hýžďové svaly – jak už bylo řečeno, prokrvit a posílit stehna a hýždě na schodech je velmi snadné a rychlé. Stačí vám k tomu několik výstupů a sestup po schodech, které můžete vylepšit i zátěží v batohu na zádech. Když budete takto denně nebo alespoň obden chodit po schodech pět až deset minut, nemusíte navštěvovat ani posilovnu.

chůze po schodech

Lýtka – chůze po schodech důkladně procvičí i lýtkové svaly, a to zejména tehdy, chodíte-li po nich zcela naboso. Vyplatí se svléknout ponožky, protože bosá chodidla na schodech nepodkluzují a chůze je pak bezpečnější. Mnozí lidé, kteří vyznávají barefoot životní styl, vám mohou bosonohou chůzi doporučit i z hlediska podpory dobré nálady, protože na chodidlech se nachází velmi mnoho nervových vláken, propojených s mozkem a vnitřními orgány, a jejich stimulací se zlepší jejich funkčnost.

Chodidla – víte, kolik lidí trpí plochou nohou? A mezi nimi dokonce i mladiství a děti. Ploché nohy jsou civilizační problém a nejúčinnější léčbou nejsou žádné medikamenty z lékáren a předražená speciální obuv, ale docela obyčejná bosonohá chůze, a nejlépe právě na chodech. Chůze naboso po schodech skvěle posiluje svalové partie chodidla a umožňuje přirozeně vytvářet hlubokou příčnou a podélnou klenbu, a tím pádem také udržovat správnou polohu vaší páteře, což má příznivý vliv nejen na vnitřní orgány, ale i na stehenní a kolenní klouby a na kotník.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Procvičujte na schodišti vaše dolní končetiny