Podnikání

Stěhujeme se v zimě z města do hor


V životě se stávají někdy takové události, že by stálo za to je zaznamenávat do deníčku a pak je po letech někomu převyprávět nebo alespoň přečíst. Jednou z nich může být i stěhování z města na venkov, do horské oblasti, které bohužel nesnese odklad a musí proběhnout v zimních měsících. Jestliže máte zrovna štěstí na oblevu a meteorologická předpověď je příznivá, takže ani na horách není sníh, o nic nejde, ale jakmile nasněží půl druhého metru sněhu, to už mění situaci.

horský terén

Sněhové řetězy – pokud se budete právě vy nebo vaši blízcí a známí stěhovat v zimě do hor, dejte to na vědomí stěhovákům. Ti by měli mít ve výbavě sněhové řetězy, a totéž byste měli mít i vy ve svém voze. Některá místa jsou celkem nenápadná, ale bez řetězů tu uvíznete v zatáčce a zablokujete silnici pro obousměrný provoz. Kupříkladu taková Mariánská hora v Jizerských horách je typickým příkladem nenápadného mírného stoupání, kde se bez řetězů na sněhu a ledu neobejdete.

zima na horách

Posypový materiál – některá místa v horách bývají v zimě nebezpečná i pro pěší chůzi a při přenášení věcí v průběhu stěhování tu může snadno dojít k úrazu, jako jsou zlomeniny pánve, krčku kyčelního kloubu a další velmi vážní úrazy. Zejména starší osoby to může upoutat na invalidní vozík a zápal plic jako komplikace může být pro ně i fatální. Nepodceňujte to a zajistěte si včas před stěhováním posypový materiál. Vezměte do auta lopatku a několik pytlů s pískem, ten je nejspolehlivější v jakémkoli terénu. Na sůl raději nespoléhejte, v horách není dostatečně účinná vzhledem k velkému množství sněhu.

Pitný režim – zima je pro některé z nás období, které láká naplnit placatku nebo termosku rumem, griotkou či jiným alkoholickým nápojem a zahřívat organismus tímto způsobem. Toto vám při levném stěhování z Prahy nedoporučujme, vsaďte raději na docela obyčejný teplý šípkový čaj anebo ájurvédské kafe s adaptogenními bylinkami, které zahřejí, prokrví a vyživí i bez abstinenčních příznaků, a zároveň zlepší náladu.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Stěhujeme se v zimě z města do hor